Ana Sayfa   Category:Genel Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 17-Ekim-2016 19:21 Okunma: 2087

Uyuşturucuyla Mücadelede Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken Konular


Evin dışında bir yaşam günümüzün vaz geçilemez bir gerçeğidir. Evin dışında ki yaşam çocuklarımız için son derece önemlidir. Evin dışında çocuklarımız yaşamı ve yaşamayı öğrenir. Yaşamı öğrenirken Gençlerimiz için dışarıda birçok tehlike bulunmaktadır. Yetişkinliğe geçiş dönemi, sorunların yoğun olduğu bir dönemdir. Özellikle Uyuşturucu satanlar, çeteler bunu çok iyi bilmektedir. Aileler Gençleri uyuşturucuya karşı eğitmeli ve eğer kullanma riski var ise bu durumu hemen fark etmelidirler ki bu sayede yolun başında gençleri evlatlarını kurtarabilsinler.

Ülkemizde yapılan istatistiklere ve tedavi merkezlerindeki kayıtlara göre uyuşturucu kullanım yaşının 11 yaşa kadar inmiştir. Ülkemiz uzun yıllar uyuşturucu kullanımı açısından birçok ülkeden geride iken, maalesef bugün bakıldığında oldukça riskli bir alan haline gelmiştir.

"2013 yılında yapılan bir araştırmada; ülkemizde, 15-34 yaşları arasında her 100 kişiden 3'ünün uyuşturucu kullandığı tespit edilmiştir. Bugün oranın daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir"

Gençlik döneminde uyuşturucu madde kullanımı konusunda, ailelerin aşağıdaki konulara dikkat etmesi gerekir.
1. Fazla para harcama: Eğer çocuğunuz son zamanlarda, verdiğiniz harçlığı yetiremiyorsa bu konuda dikkatli olunmalıdır. Harcama gerekçeleri araştırılmalıdır.
2. Eve geç gelme: Uyuşturucu kullanan gençler dışarıda daha fazla zaman geçirirler. Eve gelmesi gereken saatleri aşarlar.
3. Yalan söyleme: Para harcama ve eve geç gelme, arkadaşları ile birlikte zaman geçirdiği yerler konusunda yalan söyleme ve bahane uydurma, uyuşturucu kullanımında sık olarak karşımıza çıkmaktadır.
4. Üstüne başına dikkat etmeme: Uyuşturucu kullananlar daha önce giyimlerine özen gösteriyorlarsa dahi bunu bırakırlar. Aynı kıyafeti haftalarca giyebilirler. Saçlarına özen göstermezler. Dağınıktırlar.
5. Temizliğe özen göstermeme: Gençler özellikle ergenlik dönemlerinde beğenilmek için daha özenli davranırlar. Ancak uyuşturucu kullananlarda banyo yapmaktan kaçınma, tırnak kesmeme, tıraş olmama sık görülür.
6. Gözlerde farklı bakışlar: Uyuşturucu kullananlarda baygın bakış oldukça sık görülmektedir. Gözleri kızarır, şişer, gözaltları mor ya da siyahlaşır.
7. Okul başarısında ani düşme: Çocuğunuzun okulda belli bir başarısı varken, aniden bu başarının altına düşerse, bu durum dikkate alınmalıdır. Birçok nedenle bu olabilir. Ancak uyuşturucu özenli davranırlar. Ancak uyuşturucu kullananlarda banyo yapmaktan kaçınma, tırnak kesmeme, tıraş olmama sık görülür.
6. Gözlerde farklı bakışlar: Uyuşturucu kullananlarda baygın bakış oldukça sık görülmektedir. Gözleri kızarır, şişer, gözaltları mor ya da siyahlaşır.
7. Okul başarısında ani düşme: Çocuğunuzun okulda belli bir başarısı varken, aniden bu başarının altına düşerse, bu durum dikkate alınmalıdır. Birçok nedenle bu olabilir. Ancak uyuşturucu kullananlarda çok çabuk başarı düşer.
8. Okuldan kaçma: Derslere devam etmekten kaçınma, okuldan kaçma davranışı uyuşturucu kullananlarda mutlaka ortaya çıkar. Gencin okula gitmediğinde, gittiği ortamlar araştırılmalıdır.
9. Yeni arkadaşlar edinme: Uyuşturucu kullanan gençler, eski arkadaşlarından uzaklaşır. Ailenin pek tanımadığı yeni arkadaşlar edinirler. Aile araştırdığında, gencin yaşına ve eğitim düzeyine uymayan yeni arkadaş grubunu hemen fark eder.
10. Sinirlilik ve öfke nöbetleri: Her şey yolunda giderken ani başlayan sinirlilik, öfke nöbetleri, duygusal dengesizlikler, içe kapanma, bir şeylerin değiştiğine dair işaretlerdir. Uyuşturucu kullanımında bu durumlar oldukça dikkat çekicidir.
11. Aşırı kilo verme: Uyuşturucu kullanan gençlerde kilo verme, yemesine rağmen kilo alamama sık rastlanır.
12. Hırsızlık: Çocuğunuzun daha önce böyle bir alışkanlığı olmadığı halde, evden para çalıyorsa, cep telefonunu satıyorsa mutlaka bu konu dikkatle değerlendirilmelidir. Bu davranış bozukluğunun altında uyuşturucu kullanımı yatıyor olabilir.
13. Yasal sorunlar: Genç, herhangi bir nedenle suça karıştıysa, dışarıda sıkça kavga ediyorsa, vücudunda morluklar, yara izleri fazlaysa, bu durumun uyuşturucu kullanımının habercisi olabilir. Uyuşturucu kullanımı diğer suçlarla neredeyse kardeş gibidir.

Uyuşturucu ile ilgili en büyük sorumluluğun ailelere düşmektedir. Ailelere özellikle şu hususlara dikkat etmelidir.
1. Gittiği yerlerden haberdar olun.
2. Arkadaşlarını tanıyın.
3. Ondan haberdar olun.
4. Davranış değişikliklerinin nedeni öğrenmeye çalışın.
5. Harcamalarını kontrol edin ve gerekenden fazla para vermeyin.
6. İsteklerini sınırsız bir şekilde yerine getirmeyin.
7. Temizlik alışkanlıklarını gözlemleyin.
8. Okuldaki durumundan haberdar olun.
9. Yalanlarına göz yummayın.
10. Onlarla arkadaş olmayın, ancak açık içten ve samimi bir ilişki geliştirin.

Çankırı Halk Sağlığı Müdürü
Uzm. Dr. Murat Yılmaz:

Bu Haber: 2087   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Genel Haberleri
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik - Köşe Yazısı Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik - Köşe Yazısı
0 0
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development