Ana Sayfa   Category:Genel Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 17-Ekim-2016 19:44 Okunma: 4715

Vitamin-D Neden Son Günlerde Dikkatleri Üstüne Çekmeye Başladı


Çankiri Özel Karatekin Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr Ceyhan Çiçek İle Yapılan Söyleşimiz
 
Vitamin D ihtiyacının %90-95’i deride güneş ışınları aracılığıyla üretilerek, yağ dokusunda depolanır ve gerektiğinde dolaşıma verilir.

Yakın zamanlara kadar Vit-D nin hedef organlarının sadece bağırsak, böbrek ve kemik olduğu sanılıyordu. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar Vit-D' nin vücutta 30’dan  fazla dokuda etkili olduğunu ve direk yada indirekt olarak 200 kadar geni düzenlediğini ortaya çıkarmıştır. Bu genler arasında hücre çoğalmasını-farklılaşmasını- programlı hücre ölümünü sağlayan ve damar oluşumunu kontrol eden genlerde bulunmaktadır.

Vit-D nin etkili olduğu dokulardan bazıları; damarlar, düz kas, kalp kası, beyin, prostat, meme, yumurtalıklar, kalın bağırsak, bağışıklık sistemi hücreleri ve pankreas tır.  Vit-D eksikliğinde bu organ hastalıklarında, kanserde dahil olmak üzere, artış olduğu tesbit edilmiştir. Bu hastalıkardan bazılarına örnek verecek olursak: şeker hastalığı,metabolik sendrom,şişmanlık, hipertansiyon, bazı kanser türleri (meme, kemik, tiroid, deri ve kalın bağırsak), kalp-damar hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları (sık enfeksiyon geçirme), romatizmal hastalıklar, multipleskleroz, kronik yorgunluk, depresyon dur. Ayrıca vitamin D eksikliğinin yaşlanmayı hızlandırdığı ve yaşam sürecini etkilediği de öne sürülmüştür

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre; kan  vit- D düzeylerinin 20 ng/mL’nin altına indiğinde kalın bağırsak,pankreas, prostat, meme kanseri görülme sıklığında %30-50 oranında artma ve bu kanserlere bağlı ölüm hızında  artış olduğu görülmüştür. Yine güneşe fazla maruz kalan çocuk ve genç erişkinlerde non-hodgkin lenfoma hastalığı riskinde % 40 azalma olduğu tesbit edilmiştir.

Sonuç olarak, yukarda bahsedilen son bilimsel yayın verilerine istinaden  vit-D ile ilgili olarak buz dağının suyun altında kalan kısmıda görülmeye başlanmıştır. Vucuttaki etkilerinin bilinenden çok fazla olduğu ve önemli olduğu anlaşılmıştır.
Peki bizlerin bu konuda yapması gerekenler nelerdir dersek:
1- D-vitamininin %90-95 i deride güneş ışınları sayesinde üretildiğinden,  saat 11-15 arası 15-20 dakika vücudumuzun en az beşte birinin güneş ışını görmesi gerekir.Bu esnada deriye güneş kremi sürülmemelidir.Yapılması gereken en önemli uygulama budur.
2- D-vit. İçeriği fazla olan  yağlı balıklar (ton balığı,uskumru gibi), karaciğer ve yumurta sarısı tüketimi yapılabilir. Ancak bu uygulamanın vücut D-vit.ne katkısı çok düşük olduğu bilinmelidir. D-vitamin katkılı özel gıdalar ,eksiklik durumunda, tüketilebilinir.
3- Özellikle risk altındaki kişiler olmak üzere senede bir kez kan D-vit seviyesine baktırmalıyız.

D-vitamin eksikliği açısından risk altındaki kişiler:Kemik hastalığı tanısı olan kişiler ( osteoporoz, vs.), D vitamini eksikliğini düşündüren kas-iskelet sistemine ait bulguları olan kişiler,koyu tenli kişiler, güneş ışığından yeterince yararlanamayanlar(kapalı ortamda çalışma,giyim tarzı), yaşlılar, şişmanlar, kısa aralıkla sık hamile olanlar, emziren kadınlar, beslenme bozukluğu olanlar, epilepsi ilaçları kullananlardır.
Bol güneşli günler dileğiyle…
 

Bu Haber: 4715   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Genel Haberleri
Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik - Köşe Yazısı Çanakkale Zaferi Ve Şehitlik - Köşe Yazısı
0 0
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development