Editörü: AbdulhalikDemir
Ana Sayfa   Category:Belediye Muhabir: AbdulhalikDemir 
Sarıkadı Konağının Yeni Görünümü

Sarıkadı Konağının Yeni Görünümü

Tarih: 17-Ekim-2016 22:26 Okunma: 4689
Çankırı'nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya çalışan Çankırı Belediyesi, Sarıkadı Konağı’nın restorasyon çalışmaları yapmaya başlamıştı

Sarıkadı Konağı restorasyon çalışmalarının hızla ilerlediği şu günlerde etrafındaki korumaların kalması ile  yeni hali ile görünmeye başladı.

Karataş Hamamı, Tarihi Çamaşırhane, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Dr. Rıfkı kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde uygulanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları ile yaşayan mekanlar haline dönüştürülen Çankırı evlerine bir yenisi daha ekleniyor. Karataş Mahallesi, Büyük Köprü Sokak ile Kayabaşı Caddesi birleşiminde yer alan Sarıkadı Konağı, Belediye tarafından hazırlanan uygulama projesinin gerçekleştirilmesi ile yaşayan tarihi mekânlar arasında yerini alacak.

1870’li yıllarda inşa edilen konak, klasik Osmanlı sivil mimarlık özelliklerini taşıyor. Proje kapsamında; geçmişte haremlik selamlık olarak iki bölüm şeklinde kullanılmış olan binanın tek bir binaya dönüştürülmesi planlanıyor. Yapısal özelliği korunarak restore edilecek konakta; tavan, yer döşemeleri, kapılar, pencereler, merdivenler ve duvarlar aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.

Konağın restorasyon çalışmaları devam ederken ortaya çıkan ilk görüntüleri
 
Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Eski hali
 

 


Bu Haber: 4689   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Belediye Haberleri
Şehir Merkezindeki Saksılar Boyanıyor Şehir Merkezindeki Saksılar Boyanıyor
Astarlızade Hilmi Efendi ve  Hacı Sabiha Anne Anıldı Astarlızade Hilmi Efendi ve Hacı Sabiha Anne Anıldı
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development