Ana Sayfa   Category:Belediye Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 17-Ekim-2016 22:26 Okunma: 5016

Çankırı'nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya çalışan Çan


Sarıkadı Konağı restorasyon çalışmalarının hızla ilerlediği şu günlerde etrafındaki korumaların kalması ile  yeni hali ile görünmeye başladı.

Karataş Hamamı, Tarihi Çamaşırhane, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Dr. Rıfkı kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde uygulanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları ile yaşayan mekanlar haline dönüştürülen Çankırı evlerine bir yenisi daha ekleniyor. Karataş Mahallesi, Büyük Köprü Sokak ile Kayabaşı Caddesi birleşiminde yer alan Sarıkadı Konağı, Belediye tarafından hazırlanan uygulama projesinin gerçekleştirilmesi ile yaşayan tarihi mekânlar arasında yerini alacak.

1870’li yıllarda inşa edilen konak, klasik Osmanlı sivil mimarlık özelliklerini taşıyor. Proje kapsamında; geçmişte haremlik selamlık olarak iki bölüm şeklinde kullanılmış olan binanın tek bir binaya dönüştürülmesi planlanıyor. Yapısal özelliği korunarak restore edilecek konakta; tavan, yer döşemeleri, kapılar, pencereler, merdivenler ve duvarlar aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.

Konağın restorasyon çalışmaları devam ederken ortaya çıkan ilk görüntüleri
 
Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Eski hali
 

 


Bu Haber: 5016   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Belediye Haberleri
Dünün Gençlerinden Şehitlere Vefa Dünün Gençlerinden Şehitlere Vefa
Çankırı’nın Temalı Kütüphaneleri Çankırı’nın Temalı Kütüphaneleri
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development