Tarih: 17 Ekim 2016, 22:26 Haber Editörü: AbdulhalikDemir   Category:Belediye Visit: 3643 Read

Sarıkadı Konağının Yeni Görünümü

 
Sarıkadı Konağının Yeni Görünümü
Çankırı'nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya çalışan Çankırı Belediyesi, Sarıkadı Konağı’nın restorasyon çalışmaları yapmaya başlamıştı
Sarıkadı Konağı restorasyon çalışmalarının hızla ilerlediği şu günlerde etrafındaki korumaların kalması ile  yeni hali ile görünmeye başladı.

Karataş Hamamı, Tarihi Çamaşırhane, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Dr. Rıfkı kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde uygulanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları ile yaşayan mekanlar haline dönüştürülen Çankırı evlerine bir yenisi daha ekleniyor. Karataş Mahallesi, Büyük Köprü Sokak ile Kayabaşı Caddesi birleşiminde yer alan Sarıkadı Konağı, Belediye tarafından hazırlanan uygulama projesinin gerçekleştirilmesi ile yaşayan tarihi mekânlar arasında yerini alacak.

1870’li yıllarda inşa edilen konak, klasik Osmanlı sivil mimarlık özelliklerini taşıyor. Proje kapsamında; geçmişte haremlik selamlık olarak iki bölüm şeklinde kullanılmış olan binanın tek bir binaya dönüştürülmesi planlanıyor. Yapısal özelliği korunarak restore edilecek konakta; tavan, yer döşemeleri, kapılar, pencereler, merdivenler ve duvarlar aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.

Konağın restorasyon çalışmaları devam ederken ortaya çıkan ilk görüntüleri
 
Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Eski hali
 

 

Diger  Belediye Haberleri

Engelliler ile Birlikte Aşure Dağıttı Çankırı Belediye Başkanı Dinç, Engelliler ile Birlikte Aşure Dağıttı
Matematikğin Eğlenceli Hali Buluşuyorlar Çankırı da Matematikğin Eğlenceli Hali ile Çocuklarla Buluşuyor
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
- All fly.