Ana Sayfa   Category:Valilik Muhabir: AbdulhalikDemir 
0

Çankırı Haber: 0

Tarih: 01-Aralk-2016 17:25 Okunma: 2614

Çankırı Valisi Mesut Köse, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme


Vali Mesut Köse, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti.

Bu ziyarette, İl Koordinatörü Emre Akbıyık, kurumun Çankırı’da faaliyette bulunduğu 2013 – 2016 dönemindeki projelere ve yatırımlara ilişkin sayısal veriler ve istatistikleri içeren detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Kurum olarak IPARD programını uygulamakla yükümlü olduklarını hatırlatan Akbıyık, “2007 – 2013 yıllarını kapsayan IPARD I programı çerçevesinde ilimizde 403 proje başvurusu yapılmıştır. Yapılan başvurulardan toplam yatırım tutarı 124 milyon TL olan 309 proje ile sözleşme imzalanmıştır. Hibe almaya hak kazanan söz konusu 309 projenin 296 tanesini tamamlanmış, hibeler yatırımcılarımıza ödenmiştir, kalan 13 proje ise en geç aralık ayı sonu itibariyle hibelerini almış olacaklar, böylece IPARD I döneminde Çankırı çiftçisine ve yatırımcısına yaklaşık 75 Milyon TL hibe ödenmiş olacaktır” dedi.  İlk program çerçevesinde tüm ilçelerde proje uygulama başarısını gösterdiklerinin altını çizen TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, yapılan yatırımların sektörlere yansımalarını ise, “ Zirai faaliyetler konusunda zengin olan ilimizde bugüne değin 30 binin üzerinde makine ekipman ve 92 traktör desteği ile tarımsal faaliyetlerimizde makineleşme oranı geliştirilmiştir.  33 broyler projesi ile ildeki kanatlı et üretiminde dönemlik 1.5 milyon kapasite artışı sağlanmış, Çankırı bugün kanatlı et üretiminde önemli bir merkez haline gelmiştir. Süt ve kırmızı et konusunda ilimizde AB standartlarında üretimin sağlanması yolunda önemli adımlar atılmıştır ve söz konusu sektörlerde toplam kapasitesi 4200 olan 33 modern tesis IPARD fonları ile kurulmuştur. Çankırı’mızın ilk ve tek AB standartlarındaki kesimhanesi Çerkeş ilçemizde kurumumuzun destekleri ile kuruluyor, tesisimizin yılsonu itibariyle faaliyet geçmesi beklenmektedir. Kırsal turizm başlığı altında Atkaracalar’daki termal tesisimiz tamamlanmış, hali hazırda hizmet vermektedir. Şabanözü ve Kızılırmak ilçelerindeki otel projeleri ise yılsonu itibariyle tamamlamış olacaktır.” Şeklinde değerlendirdi. Sunumunun son bölümünü 2014 – 2020 yıllarını kapsayan IPARD II programına ayıran Akbıyık, IPARD II programın ilk başvuru döneminde yatırım tutarı 150 milyon TL civarında olan 383 projenin ise inceleme işlemlerinin devam ettiğini bildirdi. Akbıyık, IPARD II Programı 1. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında ayrılan yaklaşık 230 Milyon TL hibenin 42 İlde dağıtıldığını, Çankırı İl Koordinatörlüğü olarak alınan 383 projenin birçoğunun sıralama kriterlerinden seçilmek için yeterli puan alamadığına değindi ve sonraki çağrılarda bu hususun önemi üzerinde duracaklarını belirtti.

Yapılan sunumun ardından konuşan Vali Mesut Köse”TKDK’nın tarımın modernizasyonunda ve AB sürecinde önemli bir aktör olduğuna değindi ve “2007 – 2011 yılları arasında Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, 2008 – 2016 arasında TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yaptım, dolayısıyla Tarım Bakanlığı ve TKDK ile geçmiş dönemlerde de yakın ilişkilerim oldu. TKDK tarımın modernizasyonunda önemli bir kurum, göreve yeni başlayan il koordinatörümüze başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Çankırı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Gazi Baykaler ve TMO Çankırı Ajans Amiri İsmail Çetin’in de katılımıyla gerçekleşen ziyaretin son bölümünde IPARD II programı ve yeni dönemdeki amaçlarına değinen TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık, Sayın Valimiz Mesut Köse’ye ziyaretlerinden ve göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederek, yeni dönemde farklı bir perspektifle, istihdamı ve Çankırı’nın yerel niteliklerini önceleyen bir vizyon geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti, “Kurum olarak geçmiş üç yılda yakalanan başarıyı devam ettirmek istiyoruz. Bununla birlikte önümüzdeki dönem artan proje sayısına bağlı olarak daha titiz bir çalışmayı zorunlu kılmaktadır. IPARD programında öncelikli gruplar olan kadınlar, 40 yaş altındaki çiftçiler, projelerinde yenilenebilir enerji yatırımlarına yer veren başvuru sahipleri gibi gruplara ulaşmamız gerekiyor. Bu amaçla bir yandan tüm Kamu kurum kuruluşları ve Sivil toplum kuruluşları ile ortak akıl üreterek, ilimiz ihtiyaçlarını dikkate alarak gücümüz el verdiğince spesifik ve katma değeri yüksek projelerin uygulanmasını hedeflemekteyiz.” şeklinde konuştu.  


 

 


Bu Haber: 2614   Okunma Word'e Aktar Tavsiye Et Diğer  Valilik Haberleri
Çankırı Genel Sorunları Konuşuldu Çankırı Genel Sorunları Konuşuldu
İlk Buluşmalarını Vali Mesut Köse İle Yaptılar İlk Buluşmalarını Vali Mesut Köse İle Yaptılar
 Etiket: - çankırı haber - çankırı haberleri haber 18 haber 18
development